O hře:

Princip:
Hra spočívá v tom, že procházíte testovací místnosti, kde jediným cílem, je výtah na konci místnosti. Zní to lehce, ale komplikují to překážky. Tyto překážky mohou být toxická voda, energetické koule, androidi a možná i něco jiného.
Jak se hraje:
Nejdříve získáte Aperture Science Handheld Portal Device (ASHPD), nebo česky Aperture Science Ruční Portálové Zařízení. Toto zařízení střílí  modrý portál, který vede do oranžového a vice versa. Později získáte plně funkční zařízení, pomocí kterého si můžete oranžový portál vytvořit samy. Hrou vás provází GLaDOS (Genetical Lifeform and Disk Operating System), která vám dává instrukce pomocí rozhlasu. Portály zachovávají pohyblivou sílu, tím pádem můžete skočit z výšky do jednoho portálu a z druhého vyletíte stejnou rychlostí, tedy jak říka GLaDOS ,Rychlá věc jde tam, rychlá věc jde ven.'.
Příběh:
Jste Chell a probouzíte se v podivné budově, kde k vám začne mluvit GLaDOS. Nejdříve se naučíte základní funkce hry, pak se dostanete k portálovému zařízení, které si v další části hry vylepšíte. To je tak vše, co smím prozradit, jelikož bych vám tu hru zkazil, kdybych pokračoval.